Meksika'nın Çiçek Taçlı Rahibeleri

Çoğu Meksika otelinin lobisine gidin veya Meksika'daki herhangi bir antika mağazasını ziyaret edin; çiçeklerden bir taç takan 18. veya 19. yüzyıldan kalma bir rahibenin portresini bulmanız kaçınılmazdır.

Adını başlarının üzerindeki karmaşık çiçekli taçlardan alan taçlı rahibelere genellikle bebek İsa, mum ya da çiçek gibi nesneler eşlik ediyor.

Meksika'da Rahibelerin, bir kişinin Araf'ta geçirdiği süreyi kısaltmak için insanlar adına dua etmeleri nedeniyle, toplumun ayrılmaz bir parçası olduğu kabul ediliyordu. Rahibeler manastırlarda  yaşıyorlar ve başka bir şehirde yeni bir manastır kurmak için ayrılmak dışında asla dışarı çıkmıyorlardı. 

17. ve 18. yüzyıllarda gümüş üretiminin artmasıyla birlikte rahibelerin önemi de giderek arttı. Gümüş ekonomisi, daha fazla ailenin zenginlik kazanması anlamına geliyordu; bu da onlara, kızlarının manastıra girmesine izin vermek için gereken çeyizi ödeme olanağı sağlıyordu. Evlilik çeyizi bir manastır için gerekli olandan daha pahalıydı, bu nedenle rahibe olmak zengin kadınlar için genellikle iyi bir alternatifti. Rahibeler ailelerini bir daha asla göremese de birçoğu manastırda rahat bir hayat yaşayabiliyorlardı. 

Taçlı rahibe portrelerinin çoğunda bebek İsa, genellikle rahibenin sahip olamayacağı bebekleri temsil ediyordu. Daha sonra, onun ölümünden sonra, bebek İsa sık sık ailesinin yanına iade edildi ve doğum setinin bir parçası oldu. Birden fazla bebek İsa resminin yer aldığı bir doğuş seti, birçok rahibenin bulunduğu bir aile ağacını temsil eder. Taçlı rahibelerin portreleri, bir rahibenin ailesi tarafından manastıra katılmadan önce son bir gösteriş eylemi olarak sipariş edildi. Giysiler ve çiçekler pahalıydı ve bunun gibi bir portre, bir ailenin zenginliğini gösteriyordu.

Yerli kadınların 1724'e kadar rahibe olmalarına izin verilmese de, manastırda her zaman hizmetçi olarak bulunuyorlardı ve muhtemelen bu kadınlar Creole ve İspanyol rahibelere Orta Amerika'nın çiçek çelenk ve taç yapma sanatını öğretmişlerdi. Antik kodekslerde çiçek taçları takan Aztek tanrıçaları yer alıyordu ve bunların nasıl yapılacağına dair ayrıntılar yer alıyordu.

Rahibelerin portreleri ölümlerinin sonrasına kadar bir daha çekilmedi.

Taçlı rahibe portreleri Meksika'ya özeldir. İspanya'da yalnızca başrahibe veya manastırın kurucusu olan rahibeler bir tabloda anıldı. O zamanlar kadınların Meksika'da veya dünyanın başka herhangi bir yerinde ifade özgürlüğü veya oy kullanma hakkına sahip olmadığını unutmayın.

 Bu haftanın yazısını da Meksika Rahibelerine ayırdık. 

Sevgi ve sanatla kalın
Joyce Cigdem Canbakis

 

José de Alcíbar, Sor María Ignacia de la Sangre de Cristo'nun Taçlı Rahibe Portresi, 1777

 

Sor María Antonia de la Purísima Concepción Gil de Estrada y Arrillaga'nın Taçlı Rahibe Portresi, c. 1777

 

Sor María de Guadalupe'nin Taçlı Rahibe Portresi, 1800