Elon Musk Hakkında Soruşturma!

Brezilya'da yargıç, X'teki hesapları engellemeyi reddetmesinin ardından Musk hakkında soruşturma başlattı.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Elon Musk ile Brezilya arasındaki gerginlik, Musk'ın, yargıcın sosyal medya platformu X'te engelleme emri verdiği hesapları yeniden etkinleştireceğini söylemesinin ardından daha da arttı.

X'in sahibi Musk, Yargıç Alexandre de Moraes'in belirli hesapların engellenmesi emrini veren kararına itiraz etti. Eski adı Twitter olan X'te tüm kısıtlamaları kaldıracağını söyledi ve Moraes'i istifaya çağırdı.

Musk da Brezlyalı yetkililer de engellenme emri verilen hesaplar hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Moraes, eski aşırı sağcı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun hükümeti döneminde sahte haber ve nefret mesajları yayılmasını soruşturuyor ve aynı zamanda Bolsonaro'nun darbe girişimi iddiasıyla ilgili soruşturmaya da liderlik ediyor.

"OFİSİMİZİ KAPATMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Musk, cumartesi akşamı X gönderisinde Moraes'i yüzsüzce ve defalarca Brezilya anayasasına ve halkına ihanet etmekle suçladı. Gönderisinde "Bu yargıç çok büyük para cezaları uyguladı, çalışanlarımızı tutuklamakla tehdit etti ve Brezilya'da X'e erişimi kesti. Sonuç olarak, muhtemelen Brezilya'daki tüm gelirimizi kaybedeceğiz ve oradaki ofisimizi kapatmak zorunda kalacağız. Ancak ilkeler kârdan daha önemlidir" dedi.

Milyarder, mümkün olduğu kadar X hesaplarının engellenmesi kararına yasal olarak itiraz etmeye de söz verdi.

Moraes ise pazar günü sosyal medyada sahte haberlere yönelik yürüttüğü soruşturmaya Musk'ı da ekledi ve ünlü teknoloji liderine adaleti engellendiği için soruşturma açarak yanıt verdi.

"MAHKEME KARARLARINI İHLAL EDEMEZ"

Yargıç, medyaya yaptığı açıklamada, X'in belirli hesapları bloke etme kararına uymaması halinde şirketin günlük 100.000 real (19.740 dolar) para cezasına çarptırılacağını söyledi.

Başkan Luiz Inacio Lula da Silva'nın sol hükümeti Moraes'e desteğini ifade ederken, Başsavcı Jorge Messias Musk'ı eleştirdi ve yabancı platformların Brezilya yasalarını ihlal etmesini önlemek için sosyal medya ağlarının düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Messias, X'teki bir gönderisinde, "Yurt dışında ikamet eden milyarderlerin sosyal ağları kontrol ettiği ve kendilerini hukukun üstünlüğünü ihlal edecek, mahkeme kararlarına uymayacak ve yetkililerimizi tehdit edecek konuma getirdiği bir toplumda yaşayamayız" dedi.

Moraes daha önce de Telegram ve Google yöneticileri hakkında da soruşturma başlatılması talimatını vermişti.
 

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz