Yapay Zeka Sağlık Raporu Yazabilir mi?

Doktorlarla kıyaslandı, işte sonuç..

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Yapay zeka teknolojisi sağlık, teknoloji, sanat, kültür alanlarında ilerlemeye devam ederken, İsveçli ve İsviçreli araştırmacılar Chat GPT’nin ne kadar hızlı ve ne kadar doğru rapor hazırladıklarına dair araştırma yaptı. 6 vakalık bu pilot çalışmada, 2 ortopedik cerrah tarafından hazırlanan kurgusal vakaların hastane taburcu kağıtları doktorlar ve Chat GPT tarafından dolduruldu. Araştırma sonucunda, Chat GPT'nin aynı raporu doktorlara göre çok daha kısa sürede hazırladığı belirlendi.

Chat GPT’nin hızını ve tutarlılığını karşılaştırmak için yapılan araştırmada raporlar, alanında uzman 15 kişiden oluşan bir heyete sunuldu.

Uzmanlar, raporlar arasındaki farkı ayırt edemezken, doktorların elle hazırladıkları her rapor için ortalama 27,8 dakika harcadığı, Chat GPT'nin ise benzer kalitedeki raporu oluşturabilmek için ortalama 2,9 dakikaya ihtiyaç duyduğu saptandı.

YAPAY ZEKA İNSANLARDAN 10 KAT DAHA HIZLI

İsviçre'deki Uppsala Üniversitesi Hastanesinde ortopedi doktoru olarak çalışan Cyrus Broden, Chat GPT'nin hazırladığı notların kalite anlamında genel olarak insan eliyle hazırlananlara benzer olduğunu ancak yapay zekanın insanlardan yaklaşık 10 kat daha hızlı olduğunu ifade etti.

Broden, 1000 gerçek hastanın tıbbi kaydını içeren daha geniş kapsamlı bir yapay zeka testi yapma çalışmalarına şimdiden başladıklarını belirtti.

ÇALIŞANLARIN ÜZERİNDEKİ İDARİ YÜK ZAYIFLAYACAK

Doktorların evrak yükünün fazlalığına dikkati çeken Broden, "Yapay zekadaki ilerlemeler sayesinde, sağlık çalışanlarının üzerlerindeki idari yükü azaltma fırsatları oluşuyor. Bu sayede doktorlar hastalarına daha fazla zaman ayırabilecekler." dedi.

Araştırmanın makalesi "Acta Orthopaedica" dergisinde yayımlandı.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz