Kanada Satmayınca, Türkiye Kendi Üretti!

Kanada tarafından yaptırımlar nedeniyle Türkiye'ye satılmayan ASELFLIR-500'den müthiş haber geldi.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

SİHA’lar için ASELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistemi, kısa süre önce seri üretime geçmişti. ASELSAN, ASELFLIR-500 ve GÖZDE Güdüm Kiti ile ilgili olarak ilk ihracat sözleşmelerini imzaladı.

Uluslararası çeşitli kullanıcıların kullanımına yönelik olarak ASELFLIR-500 ve GÖZDE ihracatı için imzalanan sözleşmeler, 35.1 milyon ABD Doları toplam bedele sahip. İmzalanan 3 ayrı sözleşme kapsamında ASELSAN ürünleri, SİHA platformlarıyla birlikte yurt dışı müşterilerin kullanımına sunulacak.

ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit ve döner kanatlı hava platformları için geliştirildi.

ASELFLIR-500 ile geniş ortak açıklık, yüksek hassasiyetli stabilizasyon, yüksek kuantum verimliliğine sahip yüksek çözünürlüklü sensörler ve ileri menzil lazer işaretleme gibi özelliklerle üstün bir performans sergileniyor.

Hedeflerin daha hassas tespit edilmesini sağlayan ASELFLIR-500, bu sayede operasyonların başarısını artıracak.

Geliştirme çalışmaları 2021’de başlayan ASELFLIR-500, kısa sürede önemli aşamalar kaydederek ilk uçuşu Mart 2023’te yaptı.

ASELFLIR-500 için temmuz ayında iki hava aracı üzerinde yapılan testlerde büyük başarıya ulaşıldı. Bu testlerde, ASELFLIR-500’ün rakip sistemlere göre üstün performans sergilediği ortaya konuldu. Milli sistem, yüksek çözünürlüklü sensörleri ve yüksek hassasiyetli stabilizasyon özellikleri ile elde ettiği görüntülerin netliğiyle rakiplerini geride bıraktı.


 

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz