Kral Charles: 'Gözyaşlarına Boğuldum'

Kral Charles hassas bir anında kanser teşhisine verilen tepkiler nedeniyle “Gözyaşlarına boğulduğunu” itiraf etti.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

İngiltere Kralı III. Charles'ın kısa bir süre önce kansere yakalandığı açıklanmıştı. Kral, hastalığı nedeniyle bir süredir devlet işlerini evden yürütmeye devam ediyordu. Charles dün ilk kez Başbakan Rishi Sunak ile ilk haftalık yüz yüze görüşmesini gerçekleştirdi. Kral Charles hassas bir anında kanser teşhisine verilen tepkiler nedeniyle “Gözyaşlarına boğulduğunu” itiraf etti.

İngiltere Kralı III. Charles’ın tahta çıktıktan kısa süre sonra kansere yakalanmasının yankıları sürüyor. Basit bir prostat ameliyatı olduğu açıklanan Charles’a ameliyatın ardından sonra kanser teşhisi konmuştu.

Hastalığı nedeniyle işlerini bir süredir evden sürdüren Charles'ın durumunun umut verici olduğu ve erken teşhis edildiği belirtiliyor. 

BAŞBAKAN RISHI SUNAK İLE İLK YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

Bu çalışmaların ardından Charles dün ilk kez Başbakan Rishi Sunak ile ilk haftalık yüz yüze görüşmesini gerçekleştirdi. Kral Charles’ın kraliyet görevine hızlıca dönmesi kanser teşhisi yüzünden endişelenen kraliyet çevresini ve kralın sevenlerini umutlandırdı.

Haftalar sonra bir ilk gerçekleşti ve Kral Charles kanser olduktan sonra Başbakan Rishi Sunak ile haftalık yüz yüze görüşmesini gerçekleştirdi

İyi huylu prostat büyümesi nedeniyle tedavi gördüğü sırada tespit edilen kanser hastalığına rağmen Kral Charles devlet işlerini büyük ölçüde perde arkasından yürütmeye devam ediyor.

İki hafta önce Kral ve Sunak, hükümdar ve başbakanın geleneksel olarak her hafta gerçekleştirdikleri resmi görüşmeden ziyade bir hasret giderme niteliğinde olan bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler.

"HEPİMİZ ARKANDAYIZ, ÜLKE SENİN ARKANDA"

Başbakan Sunak, Kral Charles'ın bu kadar iyi görünmesinin "harika" olduğunu söylerken hükümdara "Hepimiz arkanızdayız. Ülke senin arkanda" dedi.

Aslında devlet işlerinin konuşulduğu bu haftalık olağan görüşme son haftalarda yaşanan gelişmelerin etkisiyle duygusal bir buluşmaya dönüştü. Charles, Başbakan Sunak'la yaptığı görüşmede kanser haberine verilen tepkiler karşısında gözyaşlarını tutamayıp sık sık ağladığını itiraf etti.

GÖSTERİLEN SEVGİ KARŞISINDA GÖZYAŞLARINA BOĞULMUŞ

Kral Charles hassas bir anında kanser teşhisine verilen tepkiler nedeniyle “Gözyaşlarına boğulduğunu” söyledi. Charles, İngiliz halkının ve dünyanın dört bir yanından sayısız kişinin ona gösterdiği destek ve dayanışma sayesinde duygusallaşmıştı.

Kral "Çok sayıda harika mesaj ve kart aldım. Çoğu zaman gözlerim doldu" dedi. Başbakan ve hükümdar ayrıca Kral'ın kanser haberlerinin hayati önem taşıyan pek çok kanser yardım kuruluşuna nasıl ışık tuttuğundan da bahsetti.

Charles bir süre bir yandan tedavi görüp bir yandan da devlet işlerini sürdürmeye devam edecek... Yıllardır tam bir işkolik olarak anılan kralın kanser olmasından çok kraliyet görevlerini aksatmaktan kokrtuğu ve buna daha çok üzüldüğü söyleniyor

Kral daha sonra gülerek "Birçoğunun yıllardır hamisi olduğum bu harika kanser yardım kuruluşlarına çok daha fazla dikkat ve ilgi olduğunu duydum" dedi. Toplantı, öğleden önce Kral Charles'ın Özel Konseyi'nin toplanmasının ardından gerçekleşti.

ERKEN TEŞHİS EDİLDİ

Kral Charles'a teşhis konulduktan kısa bir süre sonra kanserin "erken yakalandığını" söyleyen de Başbakan Sunak olmuştu.

"Açıkçası herkes gibi ben de şok oldum, üzüldüm ve tüm düşüncelerimiz onunla ve ailesiyle birlikte. Neyse ki erken teşhis konuldu" diyen Sunak, 6 Şubat'ta BBC’ye verdiği demeçte Kral'ın "ihtiyacı olan tedaviyi almasını ve tamamen iyileşmesini" umduğunu da sözlerine eklemişti.

Kral Charles prostat ameliyatı geçirdikten sonra hastaneden güle oynaya böyle çıkmış, bir kaç gün sonra kanser olduğunun ortaya çıkması büyük bir şok etkisi yaratmıştı

Son haftalarda olduğu gibi geçen pazar günü de Norfolk'taki Sandringham arazisinde bulunan Aziz Mary Magdalene Kilisesi'ndeki kilise ayinine Chalrles’la birlikte eşi 76 yaşındaki Kraliçe Camilla da katıldı.

Kral Charles, sarayın 5 Şubat'ta kendisine kanser teşhisi konulduğunu açıklamasından bu yana büyük ölçüde kraliyet ailesinin Sandringham malikanesinde kalıyor. Ancak tedavi ve saray personeliyle toplantılar için Londra'ya gidip geliyor.

PRENS HARRY: "BU BENİMLE ONUN ARASINDA KALACAK"

Geçtiğimiz hafta 39 yaşındaki Prens Harry, babasının sağlık haberleriyle ilgili ilk kez Good Morning America'dan Will Reeve ile konuştu. Babasının kanser teşhisini ilk nasıl öğrendiği sorulduğunda Sussex Dükü şu yanıtı verdi: "Onunla konuştum. Bir uçağa atladım ve mümkün olan en kısa sürede onu görmeye gittim."

"Bakın, ailemi seviyorum. Uçağa atlayıp onu görmeye gidebildiğim ve onunla vakit geçirebildiğim için minnettarım," diyen Prens Harry babasının sağlık durumuna ilişkin görüşü sorulduğunda ise "Bu benimle onun arasında kalacak" sözlerini kullandı.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz