Fransız Hükümeti: 'Kontrolü Ele Alacağız'

Yeni Kaledonya'da Paris hükümetine karşı başlayan ayaklanmada 4 kişi yaşamını yitirdi.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Fransa'nın denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da Paris hükümetine karşı başlayan ayaklanmada hayatını kaybedenlerin sayısı dörde yükseldi. Ada ülkesindeki siyasi partilerle anlaşma sağlandığı belirtilirken Fransa Dışişleri Bakanı Gerald Darmanin, durumu önümüzdeki saatlerde yeniden kontrol altına almayı beklediklerini bidirdi. Fransız hükümeti, ayaklanmaya karşı adaya polis takviyesi gönderdi. Bir jandarmanın açılan ateş sonucu "kazayla" öldürüldüğü duyuruldu.

YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINDA 

Fransa'nın denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da Paris hükümetine karşı başlayan ayaklanmada anlaşmaya varıldı.

Dört kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin gözaltına alınandığı üç günlük eylemlerin ardından Fransa ile ada bölgesindeki siyasi partiler arasında bir uzlaşma sağlandığı bildirildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, bugün France 2 televizyonuna verdiği demeçte, Fransız devletinin Yeni Kaledonya'daki durumu “önümüzdeki saatlerde” yeniden kontrol altına almayı beklediğini söyledi.

ARAÇ VE İŞYERLERİ ATEŞE VERİLDİ

İsyancıların araçları ve işyerlerini ateşe vermesi ve mağazaları yağmalamasının ardından adada normalde bulunan 1800 polise ek olarak 500 polis takviyesi gönderildi.

Darmanin, bir jandarmanın, açıılan ateş sonucu kazayla öldürüldüğünü açıkladı.

Fransa, Yeni Kaledonya'da dün olağanüstü hal ilan ederek, yetkililere toplantıları yasaklamak ve insanların adada dolaşmasını yasaklamak için ek yetkiler verdi.

Pasifik Adası'nın en üst düzey Fransız yetkilisi bu sabah yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin Yeni Kaledonya'nın iki havaalanı ve limanını dün geceki şiddetli ayaklanmaların ardından koruduğunu ve azmettirici olduğu iddia edilen en az dört kişinin ev hapsinde tutulduğunu bildirdi.

5 BİNİ AŞKIN İSYANCI 

Fransa Yüksek Komiseri Louis Le Franc, televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında, Fransız yönetimindeki adadaki üç belediyede jandarmaların, başkent Noumea'da 3 bin ile 4 bin arasında olmak üzere yaklaşık 5 bin isyancıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

200 kişinin tutuklandığını ve 64 jandarma ve polisin yaralandığını belirten Le Franc, protestocular tarafından yollara kurulan barikatların halkın ilaç ve gıda ihtiyacını karşılamada “vahim bir duruma” neden olduğunu sözlerine ekledi.

PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

İsyanlar, salı günü Paris'teki milletvekilleri tarafından kabul edilen ve Yeni Kaledonya'da 10 yıldır yaşayan Fransız sakinlerinin eyalet seçimlerinde oy kullanmasına izin verecek olan yeni bir yasa tasarısı üzerine patlak vermişti.

Bazı yerel liderlerin, yerli Kanak oylarını sulandıracağından korkulduğuna dikkat çekildi.

Bugün de devam eden protestolar, Saha Eylem Koordinasyon Hücresi (CCAT) tarafından organize edildi. 

Le Franc, örgütü bağımsızlık yanlısı büyük siyasi parti FLNKS'den ayırarak kınadı.


 

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz