Boyunlarında Halkalarla Gömülmüş İskeletler Bulundu!

Ukrayna'nın Kiev kenti yakınlarında keşfedilen bin yıllık mezarda 107'den fazla iskelet bulunuyor

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Boyunlarında halkalar ve ayaklarında kovalarla gömülmüş iskeletlerin bulunduğu bin yıllık bir mezarlık ortaya çıkarıldı.

Ukrayna'nın Kiev kenti yakınlarında keşfedilen ve bir pagan toplu mezarı olduğu düşünülen mezarda kemiklerin yanı sıra baltalar, kılıçlar, mızraklar, mücevherler ve tavuk kemikleri de bulundu.

Yeni araştırmaya göre arkeologlar ayrıca taş bir sunağın yanı sıra bilezikler, boncuklar ve yumurta kabuğu gibi adak yiyeceklerin kalıntılarını da buldu.

Bir fotoğrafta, bir kadın iskeletinin boynunda ve bileklerinde halkalar olduğu görülüyor. Araştırmacılar, bunun cinsiyeti ayırt etmek için kullanılmış olabileceğini söyledi.

Mezarlığın kullanıldığı dönemde Ukrayna'da halk Hıristiyanlığa geçiyordu. Buna 987 civarında pagan köklerini geride bırakıp vaftiz olan I. Vladimir de dahildi.

Projeyi yöneten araştırmacılar Vsevolod Ivakin ve Vyacheslav Baranov şunları söyledi:

Ostriv'de bulunan silahlar Kiev Rusları ve daha geniş anlamda kuzeydoğu Avrupa'ya özgü.

Ostriv'deki iki erkek mezarından çıkan kovalar gibi diğer unsurlar, 11. yüzyıl Prusya ölü yakma ve Pomeranya ve Mazovya askeri elitlerin gömme mezarlıklarında da bulunuyor.

Araştırmacılar mezarlıkta 2017'yle 2022 arasında kazı yaptı. Ancak arkeologlar Science Live'a yaptıkları açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'da süregelen istilasının, bu kazı da dahil Ukrayna'daki pek çok kazıyı durdurduğunu belirtti.

Bu keşif, arkeologların Yunanistan'da altın ve mücevherlerle dolu 2 bin yıllık bir tapınak ortaya çıkarmasının ardından geldi.

Yunanistan'ın Eğriboz adasında kazılan alanın altın, gümüş ve kehribarla dolu olduğu görülmüştü.

MÖ 7. yüzyıla ait olduğu tespit edilen 30 metrelik yapı, 2023'te 50 araştırmacıdan oluşan bir ekip tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Yunanistan'ın kültür bakanlığı "Antik tapınağın kazılması çok çeşitli adakları gün ışığına çıkardı: Korint kaymaktaşı, Attika vazoları ve yerel üretim ritüel testilerinin yanı sıra altın, gümüş ve mercan gibi değerli malzemelerden yapılmış mücevherler" açıklamasını yapmıştı.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz