X Dünyanın En Popüler Uygulaması Oldu!

X, videoları kaldırmak için çalıştığını söyledi ancak platformda hâlâ mevcut

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Elon Musk, X'in dünyanın en popüler uygulaması haline gelmesiyle övündü. Ancak bu başarı, ünlüleri gösteren ve çok eleştirilen iki görsel nedeniyle yaşanan iki öfkenin sonucu gibi gözüküyor. 

Son günlerde Musk, X uygulamasının iOS için ücretsiz uygulamalar listesinde en üst sırada olduğunu vurgulayan bir dizi tweet attı. Bir tanesinde, uygulamanın listenin zirvesine yerleştiğini belirtirken, bir diğerinde de  "Eğer medya, şirketlerimden birinin yok olacağını dair her haber yaptığında bir dolar alsaydım, asla para toplamaya ihtiyacım olmazdı" dedi.

Kullanıcıların, şarkıcı Drake'i yarı çıplak ve cinsel bir eylemde bulunurken gösterdiğini iddia ettiği bir videonun yayılması kısmen uygulamanın popülaritesinin artmasını sağlamış gibi görünüyor. Drake sızdırılan videoyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmadı ve videodakinin gerçekten o olduğu teyit edilmedi. 

Belirsizliğe rağmen video on milyonlarca kez görüntülendi ve site genelinde geniş çapta paylaşıldı. Eskiden Twitter diye bilinen X, videoyu paylaşan gönderileri kaldırmak için çok çalıştığını söyledi ancak yine de bunlar hâlâ yaygın olarak erişilebilir halde.

Bu hafta "Drake videosu" gibi çeşitli ifadeler, kullanıcılar videoyla ilgili yorum yapıp onu bulmaya çalıştıkça site genelinde trend oldu.

X'in yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş ve Taylor Swift'in müstehcen fotoğraflarıymış gibi görünen deepfake görüntülerin kaldırılmasıyla uğraşmasından sadece birkaç gün sonra uygulamanın popülaritesi böylesine bir artış gösterdi. Drake videosunda olduğu gibi bu videolar da kaldırılmadan önce muazzam miktarda görüntüleme ve paylaşım alarak yaygın olarak erişilebilir durumdaydı. 

Elon Musk 2021'de o zamanki Twitter'ı satın aldığından beri diğer personelle birlikte moderasyon ekiplerini de azaltmıştı. Yeni adıyla X, o zamandan beri içerik politikaları ve uygulamaları nedeniyle Avrupa Birliği'nin kınaması da dahil önemli eleştiriler almıştı.


 

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz