'Kral Söylenenlerden Çok Daha Kötü Durumda'

İngiltere Kralı III. Charles, geçtiğimiz aylarda kansere yakalandığını açıklamıştı. Kral Charles'ın cenaze planları güncellendi

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

İngiltere Kralı III. Charles'ın kansere yakalandığı gündeme bomba gibi düşmüştü. 75 yaşındaki kralın yakın çevresi, sağlık durumunun 'söylenenden çok daha kötü olduğunu' ve kod adı 'Menai Köprüsü Operasyonu' olan cenaze planlarının 'güncellendiğini' bildirdi.

İngiltere Kralı III. Charles, geçtiğimiz aylarda kansere yakalandığını açıklamıştı. Yakın çevresi, tedavisi devam eden Kral'ın sağlık durumunun 'söylenenden çok daha kötü olduğunu' ve kod adı 'Menai Köprüsü Operasyonu' olan cenaze planlarının 'güncellendiğini' bildirdi.

Buckingham Sarayı, geçtiğimiz şubat ayında 75 yaşındaki İngiltere Kralı III. Charles’a kanser teşhisi konduğunu duyurmuştu. Yapılan açıklamada, Kral Charles'ın 'tedavisi konusunda tamamen olumlu olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede tam kamu görevine dönmeyi dört gözle beklediği' ifade edilmişti.

Buckingham Sarayı, kanserin türünü, evresini ya da prognozu hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmamıştı. Kraliyet kaynakları, Charles'ın prostat kanseri olmadığını, ancak kanserin önceki hafta geçirdiği prostat ameliyatı sırasında tespit edildiğini belirtmişti.

"KRAL SÖYLENENLERDEN ÇOK DAHA KÖTÜ DURUMDA"

Tedavisi devam eden Kral'ın sağlık durumunun, sarayı endişelendirdiği ortaya çıktı. Daily Beast'ten Tom Sykes'ın haberine göre; yakın çevresi Charles'ın sağlığının 'iyi olmadığını' söyledi.

Kral'ın bir arkadaşı, Charles'ın 'hastalığı yenmeye kararlı olduğunu ve bunun için her şeyi yaptıklarını' öne sürerek; şu ifadeleri kullandı:

Herkes iyimserliğini koruyor ama Kral gerçekten çok hasta. Söylediklerinden çok daha kötü durumda.

CENAZE PLANLARI SÜREKLİ GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Sykes ayrıca, kod adı 'Menai Köprüsü Operasyonu' olan, Kral'ın cenaze planlarının güncellendiğini bildirdi. Hatta Kraliçe Elizabeth'in Eylül 2022'deki cenaze töreninde nelerin iyi gittiğini ve bir dahaki sefere bir hükümdar öldüğünde nelerin daha iyi yapılabileceğini belirten ayrı bir belge de dolaşımda.

Tüm kaynaklar, Kraliyet cenaze planlarının sürekli gözden geçirildiğini vurguluyor. Ancak özellikle eski bir Kraliyet çalışanı, Charles'ın sağlık sorunlarının planlarına farklı bir renk ve aciliyet kazandırdığını kabul etti:

Cenaze planları tekrar gözden geçirildi ve aktif olarak güncel tutuluyor. Kral'a kanser teşhisi konulduğu düşünüldüğünde bu beklenen bir şey. Ancak söz konusu planların dolaşıma sokulması, kesinlikle zihinleri meşgul etti.

"WILLIAM VE KATE, TAHTA ÇIKMAYA KORKUTUCU BİR ŞEKİLDE YAKIN"

Öte yandan Kraliyet yazarı Tina Brown da geçtiğimiz günlerde Kral Charles'ın hastalığının, Prens William ve Prenses Kate Middleton'ı 'tam da çocuklarına gözlerden uzak bir şekilde ebeveynlik yapmayı umdukları bir dönemde tahta çıkmaya korkutucu bir şekilde yaklaştırdığını' yazarak, hükümdarın sağlık sorunlarının söylenenden daha ciddi olduğunu ima etti.

KRAL' IN CENAZE PLANI: MENAI KÖPRÜSÜ OPERASYONU

Kral III. Chalres'ın ölümünün ardından Menai Köprüsü Operasyonu'nun nasıl gelişeceği, annesi Kraliçe Elizabeth için kullanılan, kod adı Londra Köprüsü Operasyonu olan cenaze planına benzeyecek.

Charles'ın vefatından sonra Kral olma sırası en büyük oğlu Galler Prens William'a gelecek ve eşi Galler Prensesi Kate Middleton da Kraliçe olacak.

HER ŞEY HAZIR!

Kral'ın ölümü hakkında ailesi, başbakan, kabine sekreteri, diğer üst düzey bakanlar ve yetkililer ile Kral'ın Özel Kalem Ofisi de dahil olmak üzere; birçok kişi özel sekreter tarafından bilgilendirilecek. Kraliyet Ailesi, daha sonra haberi halka duyurmak için resmi bir bildiri yayınlayacak. Ardından Whitehall'daki bayraklar yarıya indirilecek.

Politico'ya göre; Kraliyet Ailesinin web sitesi, Kral'ın ölümünü doğrulayan kısa bir açıklamanın yer aldığı siyah bir sayfaya dönüşecek.

Başbakan bir açıklama yapan ilk hükümet yetkilisi olacak. Savunma Bakanlığı, silah selamlarını ayarlayacak ve tüm ulus için bir dakikalık saygı duruşu ilan edilecek.

Kral'ın cenaze töreninden önceki günlerde, tabutu Buckingham Sarayı'nın taht odasında Westminster Hall'da beklerken; üst yetkililerin taziyelerini sunması için çeşitli planlar yapılacak. Ardından Kral Charles, Windsor Kalesi'ndeki Kraliyet mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacak.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz