Kulis: 'İptal Yok, Ziyaret Gerçekleşecek!'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye gerçekleştireceği ziyaretin iptal olup olmadığıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Gazeteci Cansu Çamlıbel, Ankara'da üst düzey bir kaynaktan edindiği bilgiye göre Erdoğan'ın ziyaretinin gerçekleşeceğini ama açıklandığı gibi 9 Mayıs'ta mı daha sonra mı olacağının belli olmadığını yazdı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye gerçekleştireceği ziyaretin iptal olup olmadığıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Son olarak T24 yazarı gazeteci Cansu Çamlıbel konuya ilişkin kulis bilgilerini aktardı.

Çamlıbel, Ankara'da üst düzey bir kaynaktan edindiği bilgiye göre Erdoğan'ın ziyaretinin gerçekleşeceğini ama açıklandığı gibi 9 Mayıs'ta mı daha sonra mı olacağının belli olmadığını yazdı.

Çamlıbel'in yazısı özetle şöyle:

"(...) Günlerdir ulaşabildiğim ve normal şartlarda bilgi sahibi olması muhtemel muhataplara sorduğum soruları bugün sabahtan itibaren bir tur daha sorup aynı yanıtı aldım; 'ziyaret heralde iptal ama bilmiyoruz'. Herkesi şaşırtan temel konuların başında ise Erdoğan hükümetiyle içli dışlı ilişkileri bilinen medyanın ve sözcülerine dahi anlamlı bilgiler sızdırılmıyor oluşuydu.

Klasik bir ‘yalanlayamayız da doğrulayamayız da’ vakası.

Ankara ve Washington’ın resmi makamları da günlerce sessizliğini korudu ta ki bu akşama kadar. Washington’da henüz gündüz saatleri devam ederken Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby, gazetecilerin Erdoğan’a ilişkin soruları üzerine 'programlanmış bir şey yok' deyince kafalar iyice karıştı.

Nasıl planlanmış bir şey yoktu?

Kirby nasıl böyle bir cümle kurabiliyordu?

Ziyaret tam da 31 Mart Yerel Seçimleri’nden iki gün önce 29 Mart’ta açıklanmıştı. Reuters’ın Washington ve Ankara mahreçli olarak geçtiği İngilizce haberin metnini buraya bırakıyorum. Kirby’nin bir mensubu olduğu Biden yönetiminden yetkililer ziyareti doğrulamakla kalmamış içeriğine ilişkin de hatırı sayılır bilgi vermişti.

Kirby, Washington’da gazetecilerin gözlerinin içine baka baka yalan söyledikten sonra da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ölü taklidi yapmaya devam etti.

Ben de bir tur daha telefona sarıldım. Ankara’daki üst düzey bir diplomatik kaynaktan 25 Nisan Perşembe akşamı geç saatlerde edinebildiğim iki cümlelik bilgi şu oldu; 'Haberler yalan, ziyaret gerçekleşecek.'

Ziyaretin daha önce planlandığı gibi 9 Mayıs’ta mı daha sonra mı olacağına dair ise bir bilgiye ulaşamadım.

Bu beş günlük seyirden edindiğim izlenim ziyaret iptal olmuş değil ama büyük bir pazarlık dönüyor.

İki devlet başkanının buluşmasından önce içeriğin, açıklamaların ve varsa imzalanacak anlaşmaların önden diplomatik heyetler tarafından hazır edilir. Bu normaldir. Hissiyatım odur ki Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hazırlık aşamasına İsrail konusundaki rahatsızlığını empoze ederek kendisi açısından ‘görüntüyü kurtaracak’ birtakım önlemler eklenmesini sağlamaya çalışıyor.

İki tarafın da Erdoğan-Biden görüşmesini iptal etmek için kendine göre gerekçeleri olabilir ama iki ülke ilişkilerinde tam diplomasiye daha fazla alan açılması beklenirken, bu ziyaretin -hangi gerekçeyle olursa olsun- iptal edilmesi zaten zar zor toparlanmış olan bu ilişkinin derin bir çizik daha yemesi anlamına gelecektir."


 

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz