Türkiye Gri Listeden Çıkıyor!

Bu sayede Türkiye'nin gri listeden çıkışının son aşamaya geldiğini belirtti.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün yapılan FATF Genel Kurul toplantısında alınan kararla ilgili, Türkiye'nin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele sisteminin güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı'nın tüm maddelerini tamamladığına dikkat çekti. Bu sayede Türkiye'nin gri listeden çıkışının son aşamaya geldiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF'ın bugün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında alınan karara ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu. Toplantıda Türkiye'ye ilişkin alınan karara işaret eden Şimşek, "FATF ülkemizin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı'nın tüm maddelerini tamamladığı kararına varmıştır. Böylece ülkemizin gri listeden çıkışı sürecinde son aşamaya gelinmiştir. Prosedür uyarınca FATF ekibi tarafından Türkiye'ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor." dedi.

"MASAK OLMAK ÜZERE TÜM KURUM VE KURULUŞLARIMIZIN TEMSİLCİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Şimşek, bugün gelinen aşamanın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) koordinasyonunda, başta Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların yürüttüğü yoğun çalışmaların sonucu olduğuna işaret ederken, "Bu başarılı sonucun elde edilmesinde emeği geçen başta MASAK olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz