Trump, Seçimi Kazanırsa Yapacağı İlk İşi Açıkladı!

"Amerikan halkı bunu unutmadı"

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Eski ABD Başkanı Donald Trump, seçimi kazanması durumunda yapacağı ilk işlerden birinin Kongre baskınından suçlu bulunanlara af çıkarmak olacağını söyledi. 

Trump, sosyal medya platformu Truth Social'dan pazartesi yaptığı açıklamada, 6 Ocak 2021'de ABD Kongresi'ne düzenlenen saldırılarla ilgili "haksız yere hapse atılan kişileri serbest bırakacağını" belirtti.

Trump, seçim kampanyasında yaptığı açıklamalarda, Kongre baskınından hüküm giyenleri sık sık "rehine" diye nitelemiş ve bu kişiler için af çıkarmayı düşüneceğini söylemişti. Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian, Trump'ın af çıkaracağına dair ilk kez bu kadar net konuştuğuna işaret etti. 

ABD'yi ayağa kaldıran Kongre baskınıyla ilgili yaklaşık 500 kişiye hapis cezası verildi. Ayrıca 950 kişi hakkında hükme varılırken, 1358 kişinin davası sürüyor. 

ABD Başkanı Joe Biden'ın seçim kampanyası sözcüsü Sarafina Chitika, Trump'ın açıklamalarına tepki göstererek "İktidarı elinde tutmak için ne gerekiyorsa yapacağını gösterdi" dedi.

Chitika, Kongre baskınının halkta büyük bir travma yarattığına dikkat çekerek şunları söyledi: 

Amerikan halkı 6 Ocak'ta Kongre binamıza yapılan vahşi saldırıyı unutmadı. Trump'ın Oval Ofis'e yaklaşmasına bile izin verilmeyecek kadar tehlikeli olduğunu biliyorlar. Demokrasimizi korumak ve Trump'ı Beyaz Saray'dan uzak tutmak için kasımda sandığa gidecekler.

Diğer yandan Trump, paylaşımında göçmenlerin kaçak yollarla girişini engellemek için ABD'nin güney sınırını kapatacağını ve ekonominin toparlanması için yeni petrol ve sondaj çalışmalarına izin vereceğini de belirtti.

Resmi rakamlara göre, 30 Eylül'de biten 2023 mali yılında Meksika sınırından ABD'ye kaçak giren 2,5 milyon kişi yakalanmıştı. FBI Direktörü Christopher Wray, ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato'da pazartesi yaptığı açıklamada, adını paylaşmadığı bir insan kaçakçılığı çetesinin IŞİD'le bağlantılı çalıştığını öne sürmüştü. 

Ayrıca Biden, eylülde yaptığı açıklamada, Trump'ın Alaska'daki koruma bölgelerinde petrol ve doğalgaz sondajı için verdiği izinleri iptal edeceğini duyurmuştu. Trump, 11 milyar varil petrol rezervi olduğu düşünülen bölgede verdiği sondaj izinleri nedeniyle çevrecilerden tepki toplamıştı.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz