Titanik'te Bulunan Kolyenin Sahibi Aranıyor!

Titanik'te bulunan kolyenin gerçek sahibi yapay zekayla aranacak

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Titanik'in enkazında 20 milyon yıl önce yaşamış köpekbalığı türü olan Megalodon dişinden yapılmış kolyenin sahibi, yapay zekaya dayalı bir teknoloji ile belirlenmeye çalışılacak.

Independent Türkçe'nin haberine göre, keşif, Guernsey merkezli bir şirket çift denizaltı kullanarak talihsiz lüks yolcu gemisinin ilk tam boyutlu dijital taramasını yapmasının ardından gerçekleşti. Tarihteki en büyük sualtı taraması olan projede, alanın tam bir taramasını elde etmek için enkazın 700 bin görüntü alındı.

Gemiye binen yolcuların görüntülerini analiz edilip taranacak ve yüz tanıma teknolojisinden geçirilerek yolculuğa çıktıkları gün giydikleri kıyafetler sınıflandırılacak. Analistler kolyeyi hangi yolcunun taktığını belirleyebilirlerse, kolyenin sahiplerinin yaşayan akrabalarını arama çalışmalarına başlayabilirler.

"Keşif inanılmaz"

Şirketin CEO'su Richard Parkinson, bu keşfi "şaşırtıcı, güzel ve nefes kesici" diye niteledi. Parkinson, enkaz alanının büyüklüğü göz önüne alındığında keşfin inanılmaz olduğunu söyledi ve ekledi:

"Genellikle anlaşılmayan şey, Titanik'in iki parçaya bölündüğü ve pruvayla kıç arasında yaklaşık 8 kilometre karelik bir enkaz alanı olduğu. Ekip bu alanı o kadar detaylı bir şekilde haritalandırdı ki bu ayrıntıları seçebildik."

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz