Asya'nın En Zengini Campa Cola'yla Hindistan Pazarında!

Campa Cola, 1970'lerde pazardaki boşluğu değerlendirerek Hindistan'ın en popüler ürünlerinden biri olmuştu

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Asya'nın en zengin insanı olan Mukesh Ambani, 1970'lerde Pepsi ve Coca Cola'ya rakip olan kola markası Campa Cola'yı yeniden canlandıracağını duyurdu.

Karar içeceği tüketerek büyümüş milyonlarca Hindistanlı sosyal medya kullanıcısı arasında bir nostalji dalgası yarattı.

Ambani'nin sahibi olduğu Reliance Grup'tan yapılan açıklamada, Campa Cola'nın bu yaz Hindistan'ın multi-milyar dolarlık alkolsüz içecek sektörüne kola, limon ve portakal ürünleriyle giriş yapacağı belirtildi.

Campa Cola, Amerikan rakibi Coca Cola'nın ülkede satılmadığı yıllarda bir boşluğu doldurarak ülke çapında çok tüketilen ürünlerden biri olmuştu.

Birçok Hindistanlı sosyal medya kullanıcısı Campa Cola'yla ilgili çocukluk anılarını paylaşarak, bazı markaların "zamansız" olduğunu söyledi.

Coca Cola çekilince pazar Campa'ya kalmıştı

Coca Cola 1950'ler Hindistan pazarına girse bile yaklaşık 20 yıl sonra dönemin Hint hükümetinin yeni bir düzenlemeyle kolanın formülünü açıklamayı zorunlu kılmasının ardından pazardan çekilmişti. Coca Cola'nın yokluğunda geniş çaplı bir üne kavuşan Campa, kısa süre içerisinde ülkedeki alkolsüz içecek sektörünün öncüsü haline dönüşmüştü. 

O dönem yaptığı reklam kampanyalarında Amerikalı rakibi gibi Hindistan gençliğini hedefleyen Campa, kullandığı "Muhteşem Hindistan tadı" sloganıyla da milliyetçi öğeleri tanıtımı için kullanmıştı.

1990'lara gelindiğinde ise dönemin başbakanı Narasimha Rao'nun ülkeyi yabancı yatırımlara açma kararı Campa Cola için de sonun başlangıcı oldu. Coca Cola'nın 1993'teki dönüşünün ardından Pepsi ve Fanta'nın da ülkede popülerleşmesi Campa Cola'nın zamanla raflardan yok olmasına neden olmuştu.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz