ABD Başkanı Biden’dan BM’de Reform Çağrısı!

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin BMGK reformu için ciddi istişareler yürüttüğünü ve reform için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirtti.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

ABD Başkanı Biden, New York’taki BM 78. Genel Kurulu’na hitap etti. Biden konuşmasında, ABD’nin tüm insanlar için daha güvenli, müreffeh ve eşitlikçi bir dünya amaçladığını savundu.

Biden, “Çünkü geleceğimizin sizinkine bağlı olduğunu biliyoruz. Bir kez daha tekrarlayayım, geleceğimizin sizinkine bağlı olduğunu biliyoruz ve hiçbir ulus günümüzün zorluklarıyla tek başına başa çıkamaz.” mesajını verdi.

Uluslararası kurumların önemine işaret eden Biden, diğer yandan güncel zorluklarla başa çıkabilmek için bu kurumların güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

“REFORM İÇİN CİDDİ İSTİŞARELER YÜRÜTÜYORUZ”

Biden, geçen yıl BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada ABD’nin, BMGK’nin daimi ve daimi olmayan üye sayısının artırılarak genişletilmesini destekleyeceğini duyurduğunu hatırlattı.

Bu kapsamda ülkesinin BMGK’nin reformu için ciddi istişareler yürüttüğünü aktaran Biden, reform için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söyledi.

Biden, “Çoğu zaman ilerlemeyi ve Konsey’de fikir birliğine varılmasını engelleyen tıkanıklığı aşabilmemiz gerekiyor. Masada daha fazla sese, daha fazla bakış açısına ihtiyacımız var. BM barışı korumaya, çatışmayı önlemeye ve insanların acılarını hafifletmeye devam etmelidir.” diye konuştu.

İSRAİL-FİLİSTİN KRİZİ

İsrail’in bölge ülkeleriyle ilişkilerinin normalleşmesi ve ekonomik bağlar kurmasının olumlu sonuçlar verdiğini kaydeden Biden, “Bu daha entegre ve sürdürülebilir bir Orta Doğu inşa etme çabalarımızın bir parçası.” dedi.

Biden, “ABD, İsrail ve Filistin arasında, ‘iki halk için iki devlet’ hedefiyle adil ve kalıcı barışı desteklemeye devam edecek.” açıklamasında bulundu.

HAİTİ MESELESİ

Haiti’deki duruma da dikkati çeken Biden, Karayip ülkelerinin Haiti toplumu arasında diyaloğu kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirtti.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto’ya da BM destekli bir güvenlik destek misyonuna önayak olmak üzere hizmet etme isteğinden ötürü teşekkürlerini ileten Biden, “Güvenlik Konseyine bu misyona hemen yetki vermesi çağrısında bulunuyorum. Haiti halkı daha fazla bekleyemez.” dedi.

Biden, ülkesinin uluslararası kurumların daha etkili ve kapsayıcı hale getirilmesi için çalıştığını kaydederek Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumlarda reform çabalarını örnek verdi. Biden, “Bu kurumların reformu oyunun kurallarını değiştirebilir.” ifadesini kullandı.

YAPAY ZEKA

Konuşmasında yapay zeka gibi gelişen teknolojilere de yer veren Biden, yapay zekanın sunduğu fırsatlara ve zorluklara işaret etti. Biden, yapay zekanın gücünden olumlu fayda sağlamak ve risklerden korunmak için BM dahil uluslararası kurumlar ve diğer ülkelerle doğrudan çalışmaya kararlı olduğu mesajını verdi.

Biden, göç, uyuşturucu kaçakçılığı, terör gibi bir dizi konuda küresel ortaklıkları güçlendirmeye çalıştıklarını belirterek darbelerin yaşandığı Afrika ülkelerinde de anayasal düzeni desteklemek üzere Afrika Birliği, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve diğer bölgesel kuruluşların yanında olduklarını söyledi.

ÇİN VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 

ABD ve Çin arasındaki rekabetin çatışmaya dönüşmemesi için iki ülke arasındaki ilişkileri sorumlu bir şekilde yönetmeye çalıştıklarını vurgulayan Biden, seyrüsefer özgürlüğü, ekonomi ve istikrar konusunda adım atmaktan geri durmayacaklarını ancak Çin ile ortak hareket edebilecekleri konularda da bu ülkeyle çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

Bu bağlamda iklim değişikliğiyle mücadelenin önemine dikkati çeken Biden, ABD ve Çin’deki rekor kıran sıcak hava dalgaları, Kuzey Amerika ve Güney Avrupa’daki orman yangınları ile Afrika’daki kuraklık ve Libya’da binlerce kişinin ölümüne neden olan sel felaketine değindi.

Biden, yönetiminin, iklim değişikliğini ilk günden itibaren sadece ABD için değil tüm insanlık için “varoluşsal bir tehdit” olarak ele aldığını kaydetti. Fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmanın önemini vurgulayan Biden, iklim değişikliğiyle mücadelede attığı adımlardan bahsetti.

RUSYA, KUZEY KORE VE İRAN İLE İLİŞKİLER

Küresel zorluklarla mücadelede işbirliğinin önemini vurgulayan Biden, “Uluslararası güvenliğin temel taşı olan silahların kontrolü gibi konularda ilerlemeye devam etmek için her konuda anlaşmaya ihtiyacımız yok.” dedi.

Biden, Rusya’nın Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması’nın (START) katılımını askıya almasını “sorumsuzca” şeklinde niteledi.

Biden, Kuzey Kore’nin BM Güvenlik Konseyi kararlarını sürekli ihlal etmesini kınadıklarını belirterek, diğer yandan Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arınması için diplomasiye olan bağlılıklarından bahsetti.

“İran’ın bölgesel ve küresel güvenliği tehdit eden istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini ele almak için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.” diyen Biden, İran’ın nükleer silah edinmemesi gerektiği yönündeki kararlılıklarını da sürdürdüklerini söyledi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Biden, Rusya-Ukrayna Savaşı ile ilgili ise Ukrayna’nın adil ve kalıcı barışı sağlayacak diplomatik çözüme ulaşma çabalarını güçlü şekilde desteklediklerini ifade etti.

Savaştan Rusya’nın sorumlu olduğunu savunan Biden, şunları kaydetti:

“Rusya, dünyanın bıkacağına ve bir sonuçla karşılaşmadan Ukrayna’ya gaddarca davranmasına izin vereceğine inanıyor. Ancak size şunu soruyorum: Bir saldırganı yatıştırmak için BM Şartı’nın temel ilkelerini terk edersek, herhangi bir üye devlet korunduğundan emin olabilir mi? Ukrayna’nın bölünmesine izin verirsek herhangi bir ulusun bağımsızlığı güvende olur mu? Bence cevap, hayır. Yarın diğer olası saldırganları caydırmak için bugün bu düpedüz saldırganlığa karşı durmalıyız.”

Biden, bu nedenle ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla Ukrayna halkının yanında durmaya devam edeceği mesajını yineledi.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz